środa, 11 września 2013

Litery sosnowe - duże i białe

    Litery z drewna są nieśmiertelne - były, są i będą. Biały kolor również jest ponadczasowy. Rozmiar podobno nie ma znaczenia, ale wielkie litery robią niesamowite wrażenie. Nie ma znaczenia czy stoją samodzielnie, czy są zamocowane na różnych powierzchniach, efekt zawsze będzie imponujący.

  

4 komentarze:

 1. jakie to grube drewno?
  Mi nigdy się nie udaje ciąć prostopadle, zawsze mi gdzieś zatnie po kątem... Może to kwestia brzeszczota? Jakich Pan używa?
  P.S. Podziwiam perfekcję wykonania!
  Pozdrawiam
  Nhandu

  OdpowiedzUsuń
 2. Grubość drewna wynosi 25 mm.

  Jeżeli piłki zawsze nie tną prostopadle, to obstawiam, że wina leży po stronie wyrzynarki. Są jednak brzeszczoty, które wyjątkowo nie trzymają pionu. Mam piłki, które zostawiają wręcz idealną powierzchnie cięcia, niestety, "uciekają" już w stosunkowo cienkim materiale (zastosowanie ich jest bardzo ograniczone, niestety...) Brzeszczot numer 6 nie daje sobie rady z sosną o grubości 10 mm. W innym wypadku, piłka nr 5 radzi sobie dobrze z sosną o grubości 25 mm (cały czas mówię o trzymaniu pionu). Jeżeli jednak wina leży po stronie nieodpowiednich piłek, radzę stosować brzeszczoty, które posiadają stosunkowo duże zęby, dodatkowo mocno rozwidlone. Dobrym przykładem są ostrza oznaczane przez producenta jako TAIFUN 56 (JOSEF HAUNSTETTER). Jest jednak pewna ciekawostka - najlepsze parametry skrawania ma rozmiar 9. Mimo, że piłki te powinny pracować tak samo bez względu na rozmiar (oczywiście w porównaniu do różnych grubości tego samego materiału), tak nie jest.
  W każdym bądź razie, numer 9 tego modelu jest dobry do sosny o grubości około 25 mm. Nie zejdzie z pionowej linii cięcia, a powierzchnia będzie całkiem przyzwoita. Sam dźwięk jego pracy jest bardzo sympatyczny, odgłos skrawania jest wyraźny. Ta sama piłka o numerze 7 to nie to samo. Idzie tępo, a skrawanie nie jest już takie "soczyste".

  Jest jeszcze inny oczywisty powód rozczarowań. Przyczyną nie trzymania pionu, mogą być zbyt małe rozmiary stosowanych piłek. Na to również proszę zwrócić uwagę. Nie można przesadzać w żadną stronę.

  Jacek

  OdpowiedzUsuń