środa, 5 grudnia 2012

Litery z drewna - sposoby montażu


   Drewniane litery możemy mocować do różnych powierzchni. Sposobów jest wiele. Podejmując decyzję musimy przede wszystkim uwzględnić rodzaj powierzchni, do której je przytwierdzimy. Bardzo ważnym czynnikiem będzie również to czy litery będą w przyszłości demontowane i jak często.
Większość metod opiera się na klejeniu. Najprostsze metody są następujące:

1
Zastosowanie różnego rodzaju klejów montażowych.
Generalnie są to kleje "kontaktowe". Smarujemy dwie powierzchnie, po kilku minutach ustalamy literę , dociskamy i gotowe.  Połączenie tego typy jest bardzo trwałe, polecane tylko w przypadku, gdy nie przewidujemy demontażu. Sposobem tym możemy mocować drewniane litery do wielu rodzajów podłoża. Będą to różnego rodzaju tynki strukturalne, glazura, tworzywa sztuczne, drewno, metale. Dostępność tego rodzaju klejów jest bardzo szeroka.

2
Montaż przy pomocy taśmy dwustronnie samoprzylepnej.
Do powierzchni gładkich wystarczy cienka taśma. Powierzchnie chropowate będą wymagały użycia  grubej taśmy na bazie pianki. Pianka ta zniweluje ewentualne nierówności. Połączenie takie będzie mocne i trwałe, musimy liczyć się z tym, że demontaż liter będzie trudny, nie obejdzie się bez uszkodzenia powierzchni ściany, szczególnie delikatnego tynku gipsowego.

3
Mocowanie przy pomocy masy plastycznej. Jest to bardzo wygodna metoda, nakładamy punktowo masę na powierzchnię litery i całość dociskamy w wyznaczonym miejscu. Połączenie takie bez trudu rozłączymy w przypadku powierzchni takich jak płyty meblowe, jeśli chodzi o ściany malowane farbą, nie będzie już tak przyjemnie. Z masą oddzielimy również farbą...

4
Na koniec pozostały metody "inwazyjne". W tym przypadku konieczne będzie wiercenie otworów dla miniaturowych kołków rozporowych i przymocowanie do każdej litery zawieszki. Jest to sposób na montaż dużych i ciężkich drewnianych liter, zaletą jest możliwość demontażu.

Życzę przyjemnego komponowania swoich napisów.

Zdjęcia poniżej przedstawiają litery o wysokości około 250mm, wykonane ze sklejki o grubości 6mm. Wykończenie - biała matowa farba  akrylowa, powierzchnia gładka.
2 komentarze:

  1. chyba użyłabym taśmy dwustronnej :>

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobry wybór :)
    Łatwo, miło i przyjemnie. Co najważniejsze, nie trzeba drażnić sąsiadów wiertarką udarową. Jak wiadomo, dobry sąsiad to skarb...

    OdpowiedzUsuń